Menu

Nevyžádané a nechtěné

0 Comment

Ne každá emailová zpráva je tou, kterou si chceme přečíst a ty, které se do této skupiny nechtěných řadí, jsou většinou reklamy nebo odkazy na různé ne příliš důvěřivé stránky, tyto pak zůstávají ve složce spam. Přeloženo do češtiny, je to vše, co není vyžádané. Kromě reklam pak mezi spamy můžete najít i příspěvky v rámci různých fór. Samotný obsah sám o sobě škodlivý být nemusí, záleží jen a jen na vás, zda si takovou zprávu přečtete nebo ji prostě jednoduše vymažete.
rozesílání mailů
Na co si dát pozor?
Pokud objevíte ve složce spamů emailovou zprávu, pak je dost pravděpodobné, že má v sobě škodlivý vir. Je také dost možné, že se bude jednat o získání maxima informací o vás, tyto zprávy se označují jako „phishing“. To je jeden z důvodů obrany počítače před možným nebezpečím. Základním pravidlem, které byste měli mít na mysli je, neudávat svůj email, jestliže je to nutné, pak místo znaku @ použijte (zavinac). Vyhýbejte se tedy všemu, co je vám posíláno od někoho, koho neznáte, přílohy neotvírejte a nesnažte se ani, i pokud je to lákavé, otevírat odkazy na jiné stránky. Při internetových objednávkách nepřecházejte bez povšimnutí obchodní podmínky daného obchodu, po nich následuje zpráva o možnosti zasílání reklam, toto odmítněte.
internetový zavináč
Jak nebezpečný email rozpoznat?
Není to nic obtížného. Např. zpráva, že jste se stali nečekaně dědicem po bohatém rodinném příslušníkovi žijícím někde v daleké cizině a že byste měli dědictví, a ne zrovna v malé částce, přijmout, ale je třeba zaplatit to či ono. Jestliže na něco podobného „skočíte“, pak se vystavujete opravdu velkým problémům, ale nemusí jít jen o to, že někomu někam pošlete své osobní údaje, ale že vydáte i nemalou částku na jakési poplatky s tím spojené. Prozření poté nebývá zrovna příjemné, dost dobře je možné, že se připravíte o dost velkou částku ne-li celoživotní úspory.