Menu

7 pokojových rostlin, které rozkvetou i v zimním čase

0 Comment

Africká fialka (Saintpaulia)

Je vhodnou rostlinou pro začátečníky. Vyžaduje dostatek rozptýleného světla a snese suchý vzduch, takže ji lze umístit i na parapetu nad tělesem ústředního topení. Zálivku je lépe provádět podmokem (do misky), aby se voda nedostala na listy. Květů se dočkáte, budete-li odstraňovat odkvetlé květy a suché listy. Africká fialka se nesmí přelít a nemá ráda zasolený substrát, proto je třeba rostlinu pravidelně přesazovat. Existuje v řadě barevných variet a při správné péči vás bude těšit kvetením po celý rok.
africké fialky

Anthurium, toulitka (Anthurium scherzerianum)

Je výzvou pro pokročilé pěstitele. Tato rostlina, náročnější na pěstování, se odvděčí nádhernými exotickými květy, které dlouho na vydrží. Je třeba jí vytvořit určité podmínky jako je dostatečná vzdušná vlhkost, přiměřené osvětlení, ale ne přímé slunce, pravidelné přihnojování a zálivka ideálně dešťovou vodou. Pozor na přelití, zvláště v zimě při nižších teplotách substrát déle vysychá.
pryšec nádherný

Begónie (Begonia sp.)

Je při pěstování ve vhodných podmínkách dlouhověkou rostlinou. Begónii umístěte na světlém místě bez přímého slunce, kde by neměla přeschnout ani zůstat přelitá. Rostlina vyžaduje kyselý substrát, proto ji hnojte hnojivem na azalky a zalévejte nejlépe dešťovou vodou bez obsahu vápníku. Pravidelně obírejte suché listy a po odkvětu begónii seřízněte.

Kalanchoe, kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana sp.)

nese jméno vděčná ve svém druhovém označení. Tato pokojová rostlina pro přímé slunce nakvétá na jaře, ale v prodeji jsou exempláře s vybuzeným kvetením v prosinci.  Z delšího kvetení se můžeme těšit, umístíme-li rostlinu na chladnější místo v bytě. Kalanchoe je nenáročná a lze ji pěstovat dlouhodobě. Přísušek snáší lépe než přemokření.

Kristova koruna, pryšec (Euphorbia milii)

Je rostlina nenáročná na pěstování. Vyžaduje hodně světla, rostlinu nejlépe umístíme na okně na přímém slunci. Snáší suchý vzduch, ale žádá poměrně hojnou zálivku, zvláště v létě, jinak shazuje spodní listy. Ochotně nepřetržitě kvete. Při manipulaci s rostlinou dejte pozor na bílou šťávu, která vytéká při jejím poranění, může podráždit pokožku a sliznice.

Vánoční hvězda, poinsettie (Euphorbia pulcherrima)

Je oblíbenou vánoční dekorací našich domácností. Doma ji umístěte na chráněné místo bez průvanu, a ne u zdroje tepla. Kořenový bal nesmí být přelitý ani vysušený, jinak rostlina shazuje listy. Většinou se pěstuje krátkodobě, ale lze ji po odkvětu ostříhat, přesadit a přemístit na chladné místo. Snese letnění na terase či zahradě, s pravidelným přihnojováním.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata)

Vyžaduje polostín a přiměřenou zálivku dešťovou vodou, vždy až po vyschnutí substrátu.  Svědčí mu letnění na zastíněném místě a pravidelné přihnojování, za něž se odvděčí bohatou násadou květů před Vánocemi. V klidovém období od září do listopadu omezte zálivku, rostlinu přesuňte na chladnější světlé místo. Po nasazení poupat ji neotáčejte ani nepřemisťujte, jinak poupata opadají.