Menu

Dovolená v retro stylu filmu Anděl na horách

0 Comment

Jistě dobře znáte legendární filmové zpracování jedné z nejúspěšnějších komedií století s názvem Anděl na horách. Celkové pojetí, příběh, prvotní myšlenka kolektivismu a prostředí zapadající do poloviny padesátých let, to vše zná většina z nás pouze z vyprávění. Z té doby se zachovalo jen malé množství hmotných indicií, ale zdá se, že duch té doby k nám promlouvá neustále.

sníh na horách

Společností doslova hýbe vlna retro. Ta se pochopitelně těší největšímu zájmu období 70. a 80. let, ale některé pozitivní okamžiky si rádi vybavíme i z doby krátce po válce. Tehdy se budovaly kulturní domy, léčebné areály, nákupní střediska a zotavovny ROH. Jednou z nich byla i zotavovna s názvem Morava v Tatranské Lomnici. Ta tu stojí dodnes a od doby svého vzniku již přivítala statisíce rekreantů.
zimní panorama

Těmi se v době natáčení filmu stali i Jaroslav Marvan, Josef Kemr, Stella Zázvorková, Milena Dvorská a řada dalších vynikajících protagonistů. Při sledování děje vás zahalí cosi velmi zvláštního, jakési fluidum lidské pospolitosti, přitom nenucené a spontánní, ačkoli se vše odehrává na pozadí spolupráce se Sovětským svazem v čele s Josifem Stalinem. Film je možné shlédnout vícekrát a pokaždé vás osloví. To se také přihodilo některým lidem ve vedení Českých drah, kteří se rozhodli vypravit několik vlakových speciálů. Ty vyjedou v roce 2019 v únoru, březnu, dubnu a v červnu z Prahy do Popradu s cílem ubytovat zájemce o rekreaci skutečně netradiční.    
prázdný kufr

Rekreace jako ve filmu

Pobyt v zotavovně Morava bude koncipován jako nostalgické ohlédnutí. Lidé se první den po příjezdu seznámí na večírku, budou pokaždé buzeni centrálním rozhlasem, denně se bude provádět rozcvička a kulturní referentka se bude starat o zábavný program. Součástí vlakové soupravy do Popradu bude i lůžkový vůz a také tzv. společenský vagón, který bude upravený z původního restauračního vozu.