Menu

Nejlepší přítel podnikatele? PES!

0 Comment

Právní elektronický systém, který by měl podnikatelům zcela jednoduše, přehledně a jasně zobrazit jejich povinnosti, termíny a případné sankce však shodil již více než před jedním rokem ze stolu Senát. Hospodářská komora nevzala svoje ambice v zavedení systému a jeho provozu, a tak zkouší tento systém vyslat do světa svépomocí. Již od ledna 2019 běží pilotní projekt. Již za necelý měsíc, tedy v květnu, by se měl spustit ostrý provoz. Samozřejmě převod všech zákonů do systému a programování všech funkcí právě v souladu se zákony ale může trvat pět let.
Dohoda o spolupráci na systému PES byla podepsána mezi prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou na začátku měsíce února.
dívka u nástěnky

Povinnosti živnostníka a znalost zákonů?
Už jen živnostník, který nemá žádné zaměstnance, musí nastudovat asi 780 základních zákonů pro podnikatele, z čehož mu vyplývají následně povinnosti vůči státu. Zatím do této chvíle nikdo přehledně nesepsal, jaké povinnosti se týkají právě například živnostníků, takže se nedá ani říci, kolik povinností vyplývajících ze zákona musí tedy obyčejný živnostník splnit.
Problém porozumění právu
Samo sebou se rozumí, že obyčejní lidé nebudou úplně zvládat zákony, předpisy a povinnosti z nich vyplývající. V každém případě je pravdou, že se srozumitelností a přehledností práva mají v této chvíli právě i právníci. Dá se tedy předpokládat, že PES bude velmi oblíbeným nástrojem podnikatelů, protože bude rychlým nástrojem pro podnikatele, aby se zorientovali ve svých povinnostech, a aby věděli, co jim hrozí, když svoje povinnosti nesplní.
paragraf na mobilu
Co je skvělé, není zdarma!
Asi se dá jednoduše odhadnout, že taková služba a systém nebudou zdarma. Hospodářská komora počítá, že základní balík povinností pro živnostníky vyjde přibližně na sto korun měsíčně. V plánu je také možnost pro určitě a specifické obory možnost dokoupení dalších rozšiřujících balíčku, přičemž cena samozřejmě bude vycházet z příslušné legislativy.