Menu

Já sám

0 Comment

Určitě žasnete nad touhou, s jakou vaše malé dítě objevuje. Kolikrát už upadlo při nácviku prvních samostatných krůčků a kolikrát znovu vstalo. Jakoby si ani nepamatovalo na ty pády, někdy i boule a odřeniny, aby vám jednoho dne vítězně ukázalo, jak chodí. Se stejnou urputností ale dokáže s postupem času vzdorovat také vám. Zkuste se včas zamyslet, zda se vám vyplatí se s batoletem pouštět do boje.
 sloní večeře
Ten se často týká krmení a nácviku chození na nočník.Obojí chce batole zvládnout samo a obojí se teprve učí. Jak ho zvládnete podporovat v samostatnosti a přitom zajistit, aby přece jen fungovalo podle vašich představ? Především si buďte jisti, že dítě chce být samostatné a také chce, aby bylo „po jeho“.
 
Samostatnost u jídlamůžete podpořit tím, že dáte dítěti jeho lžičku, která se mu dobře drží. Dáváte mu i jídla do ruky, která se snadněji uchopí, třeba kostičky sýra, jablka nebo kukuřičné tyčky. Necháte ho jíst rukama, nabízíte mu lžičku. Nezasahujete do jeho pokusů a krmíte ho jinou lžičkou. Po psychické stránce jste srovnáni s tím, že dítě se nají, pokud má hlad. Samo od sebe nemá důvod hladovět. Jídlo je běžná věc, i vám chutná, najíte se, když máte hlad, a tím to končí. Výsledkem vašeho krmení tedy nemá být spokojenost nad tím, že sní množství, které jste pracně uvařili.
 
Chození na nočníkje také dovednost, při které se nevyplácí dát batoleti najevo, jak moc vám na ní záleží. Prvním předpokladem je vyzrálost dítěte. Ve vaně si začne všímat, co všechno jeho tělo dovede a jaké přitom má pocity. Když si spojí činnost se zrakovým vjemem, je šance na úspěch. Dítěti v případě, že se mu daří chodit na nočník, stačí dát najevo, že máte trochu radost, protože to patří k samostatnosti a dál už „jakoby nic“.
 děti ve vozíku
Pokud se necháte unést a z těchto přirozených dovedností uděláte záležitosti velkých pochval a slávy, jednoho dne dítě přijde s tím, žechce natruc dělat věci zcela opačně. Takže například nebude jíst nebo nebude chodit na nočník. To vše už ne proto, že by to neumělo, ale jen aby vám ukázalo, že to nechce dělat. I to patří k pokrokům…