Menu

Dovolená. Jedeme s obytným autem!

0 Comment

Řízení moderního obytného automobilu se ničím neliší od řízení běžného automobilu. Samozřejmě nemůžeme počítat s nějakou akcelerací jako u sportovního vozu, ani v zatáčkách nebude průjezd stejně komfortní jako s běžným vozem. Jinak nějaké velké obtíže nečekejte. Je to, jako byste sedli do, dvacet let starého kombíku. A možná dokonce lepší.

loď v kempu

Při běžné jízdě si dobře rozmýšlejte předjíždění. To co váš vůz, kterým jezdíte denně, zvládne za vteřinu dvě, bude obytný vůz zvládat zhruba za dvojnásobek. Také budete muset přemýšlet při brzdění a dojíždění k překážkám. Nemůžete si dovolit dupnout na brzdu a užívat si jak vás drží bezpečnostní pásy. Ne že by to nešlo. Jen byste měli ve skřínkách přeskládané nádobí. A to určitě nechcete.
obytný vůz na pobřeží

Před vyjetím na dovolenou si doplňte všechny zásobníky. Na vodu, na chemii u WC, zkontrolujte klimatizaci. Také vyprázdněte jímací nádrž na odpadní vodu. Pokud si obytný vůz půjčujete z půjčovny, tyto starosti vám odpadají. Obytný vůz půjčují již kompletně vybavený. Jen vyrazit.

Pečlivě plánujte trasu, kudy pojedete. Zvažte například, jestli jste natolik zdatný řidič, abyste s velkým obytným vozem, zvládli některé úzké silničky plný serpentin v Alpách nebo třeba i v Norsku. Uvědomte si, že silnice může být některých úsecích tak úzká, že vám nezbude, při potkání druhého velkého vozu v protisměru, i několik desítek metrů couvat.

V neposlední řadě si pečlivě zvolte autokempy, kde budete chtít přenocovat. Vaše auto je do značné míry soběstačné, ale čas od času musíte doplnit zásoby, vodu, dobít baterie. Taky vám ubytování v kempu přijde vhod, protože obytné auto sice poskytuje poměrně slušné možnosti jak vyřešit osobní hygienu, ale přece jen vše je velice stísněné. Takže v kempu určitě rádi využijete velkou, pohodlnou sprchu.
kemp pro obytné vozu

Při cestě do zahraničí si předem zjistěte, jaké máte možnosti, které se týkají přenocování na divoko, v přírodě, nebo prostě jen tak někde na parkovišti. Ve většině zemi je například zakázáno k přespání využít odpočívadla u dálnic a silnic první třídy. Vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem.

Hezkou dovolenou.