Menu

Získávání březové vody

0 Comment

Čím je prospěšná březová voda https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/cim-je-prospesna-brezova-voda-na-vlasy/? Březová voda má blahodárné účinky na vlasy, pleť a zdraví. Jedná se o nasládlou, čirou mízu, kterou po naříznutí lýka vypouští bříza bělokorá. Bříza je často náletovou dřevinou a můžeme se s ní setkat v nově vysazených lesích, na výsypkách a obecně na plochách, které nejsou člověkem příliš upravované. Březovou vodu si můžete ze stromu odčerpat sami avšak pouze v případě, že víte jak nato.

  1. Výběr stromů

V první řadě je důležité říci, že získávání březové vody je pro strom velký zásah a proto je nutné vědět, co děláte, aby strom neuhynul. Stromy musí růst na vašem pozemku nebo je nutné získat souhlas vlastníka pozemku, na kterém chcete březovou vodu získávat. Sběr březové vody je bez povolení pokutován. Majitel vám lépe poradí, jakým stromům neublíží zákrok do kůry a kterým naopak ano.

mladé břízy

  1. Příprava správného náčiní

Na řez stromu je nutné ostré náčiní, aby řez byl co nejpřesnější a stromu nejméně ublížil. Po ruce mějte vždy štěpařský vosk, který za pár korun seženete v jakémkoliv zahradnictví. Voskem pak budete veškeré rány, které byly stromu způsobeny, zatírat. Dále potřebujete nádobu na sběr březové vody a další náčiní jako jsou lepicí pásky a kanálek, kterým bude proudit voda do nádoby.

bříza bělokorá

  1. Vrtání a získávání mízy

Míza lze získat dvěma způsoby, které závisí na velikosti stromu. Mladé, slabé břízy seřízněte tak, abyste dospěli k průměru asi 1 centimetr. Strom ohněte a seříznutou část vsuňte do PET lahve a nechte stékat. V případě, že se jedná o vzrostlejší jedince, vyvrtejte nepříliš hluboký otvor do spodní části kmene. Do vzniklého otvoru vsuňte odtékající kanálek, který povede mízu do nádoby. Strom je schopný darovat asi 200-500ml mízy, což závisí na vzrůstu a stáří jedince.

Březová voda se dá snadno sehnat na internetových stránkách, a jestliže si nejste jistí, že ze stromu nedokážete mízu získat šetrně, raději využijte tuto variantu.