Menu

Zázrak jménem dolary

0 Comment

Mnozí z nás dosud pamatují, co to za minulého režimu znamenalo, mít nějakou tu konvertibilní měnu. Především tu nejznámější měnu ze země „balancující nad propastí“, tedy americké dolary. S těmito penězi se toho totiž dalo podnikat mnohem více než s těmi obyčejnými československými korunami nebo snad dokonce jinými měnami „spřátelených zemí“.

balíčky bankovek

S americkými dolary mohl našinec nakupovat to nejlepší, co bylo na vnitřním trhu k dostání, v symbolu luxusu jménem Tuzex, a když se to soudruhům začalo hroutit pod rukama, měli naši spoluobčané, oplývající touto či podobnou měnou, i větší naději na povolení k cestování po zemích na západ od železné opony.

Nic víc nás tehdy vlastně na dolarech nezajímalo, šlo nám jen o jediné. Pokud možno je někde sehnat. Což tehdy nebylo zdaleka jednoduché; legální cesta byla složitá a nejistá, ilegální způsob riskantní a obojí příliš drahé. Ale chtěli jsme je. Strašně. A mnozí je touží mít i dnes. Americké dolary, o nichž toho ale vlastně zase až tak moc neví. Kromě jejich tradičního věhlasu.
jednodolarovka

A schválně – co o této měně víte vy?

Víte například, že:


          jde o měnu, jež byla zavedena již roku 1785?


          jde o měnu, jejíž název historicky pochází z jáchymovského tolaru?


          jde o měnu, jež byla původně spjata s hodnotou stříbra a zlata a později pouze zlata?


          jde o měnu, jež se razila coby stříbrné mince až do roku 1969?


          jde o oficiální měnu nejen v USA, ale i v některých dalších zemích, jako jsou třeba Panama, Ekvádor, Salvador, Východní Timor, Zimbabwe a další?


          jde o měnu, jíž se v některých zemích platí souběžně s měnou vlastní?


          jde o nejpoužívanější měnu v mezinárodních transakcích?


          jde o měnu, již v mnoha zemích používají jako bankovní rezervu?


          kupní síla dolaru klesla od roku 1913 na stejnou hodnotu, jakou tehdy měly asi 4 centy?


          americký dolar mezi lety 2000 a 2007 ztratil asi tři čtvrtiny hodnoty ve vztahu k euru?


          po dvou rozhodnutích OPEC z počátku 70. let byla tato měna jedinou, v níž se obchodovalo s ropou, zemním plynem a ostatními fosilními palivy, kvůli čemuž si jiné země pořizovaly rezervy dolarů? Což trvalo až do přelomu 20. století?


          se dlouho šuškalo a možná dodnes šušká, že kdyby všichni Rusové dali do oběhu dolary, jež si doma nelegálně nasyslili za Sovětského svazu, bylo by v oběhu tolik americké měny, že by se její kurs zhroutil?

A o dolarech by se toho dalo napsat ještě mnohem, mnohem víc. Ovšem podstatné je jediné. Že by je i dnes, po více než dvou stoletích existence, bral každý. A pokud byste je snad nechtěli, žádný problém. Klidně mi je věnujte a já se jich za vás ujmu.