Menu

Jak se s dětmi zabavit v přírodě

0 Comment

Zvířátka z kaštanů

Dnes jsou děti zavaleny mnoha hračkami, dostávají je od rodičů a prarodičů, někdy od kamarádů, trh je těmito výrobky doslova přesycen. Ale z vlastní zkušenosti mnozí z nás dobře ví, že nejpoutavější zábava bývá taková, kterou si děti vytvoří z vlastní fantazie a vlastníma rukama. Proto si častokrát vystačí s drobnostmi, s nimiž mohou tvořit svou vlastní realitu podle svých představ.
dívky na cestě
Podzimní období zkracujících se dnů a delších nocí nás táhne spíše k vyhřátému krbu, a pokud se přece jen odhodláme někam na výlet, pokuste se jeho trasu naplánovat do míst, kde rostou vzrostlé kaštany. Dají se z nich vyrábět nádherné figurky zvířátek. Nejvíce to pochopitelně svádí vytvořit pichlavého ježka z ostnaté skořápky a pak už z kaštanů a špejlí můžete mít doma celou zoologickou zahradu. Žirafu s dlouhým krkem, jezevčíka, slona, kravičku, medvídka, zkrátka co vás napadne. Z kaštanového listí se dá vyrobit i malý přístřešek, základ může tvořit např. papírový karton podepřený větvičkami a potažený zmiňovanými spadanými listy.
děti na molu

Házení šiškami

S dětmi se rozhodně nebudete nudit ani v lese. Stačí je třeba motivovat ke sběru šišek, které doma na zahradě použijete jako zbrojní arzenál pro házení na cíl. Můžete pak s nimi soutěžit, kdo zasáhne na určitou vzdálenost např. prázdnou plechovku.

Bobří hráz

Pro generace našich předků bylo zadržování vody v přírodě otázkou přežití. Později se podobnou zábavou zabývaly děti na skautských táborech, kde stavěly tzv. bobří hráze. Potok nebo říčka se za tímto účelem přepažil padlými kmínky stromů, větvemi, trsy trávy a kameny a vzniklé jezírko pak sloužilo pro koupání nebo sběr užitkové vody. Pokud jsou vaše ratolesti tvořivé a hravé, mohou si takovou malou hráz vytvořit již za pár hodin. Bavit je to začne zejména v okamžiku, kdy se najednou začne voda hromadit a děti na vlastní oči uvidí plody své práce.

Malování na ploché a kulaté kameny

Dnes je možné zakoupit potravinářské barvy, které nejsou toxické, a mohou s nimi malovat i ty nejmenší děti. Můžete je nanášet nejen na papír a dřevo, ale malovat s nimi lze i po kamenech. Vydejte se s dětmi k řece s kamenitým dnem, vybírejte vhodné oblázky bez ostrých hran. Mohou z nich vzniknout zvířátka nebo lidské tváře, anebo jen barevné dekorační variace v dětském pokoji.