Menu

To bylo slávy s těmi dluhopisy!

0 Comment

Chudák paní ministryně financí Alena Schillerová! Jak jenom se tato těšila na to, jak se díky novým státním dluhopisům pohrnou peníze do věčně prázdné státní kasičky! A výsledek?

Druhá emise státních dluhopisů prý lidi nijak nezaujala, jen minimum našinců si je bylo ochotno koupit. Prodaly se pouze dluhopisy pro fyzické osoby za 2,92 miliardy korun. Pro mne učiněné jmění, pro naše vládce zjevně ne dost.
graf obchodování

A že by se paní ministryně tak říkajíc chytla za nos a došlo jí, jak je dělání dluhů neblahý počin? Kdepak! Právě naopak.

Když o ty poslední dluhopisy nebyl zájem, budou prý nasazeny nové, jiné. Takové, které prý lidem vydělají i při inflaci. V rámci třetí emise se tak máme dočkat šestiletých dluhopisů s výnosy odpovídajícími vývoji spotřebitelských cen s navýšením o marži půl procenta ročně. Tyto dluhopisy si lze objednávat do 14. června a vydány budou 1. července a minimální úroková sazba garantovaná ministerstvem financí u nich bude 0,5 procenta ročně.

Ony ‚slavné‘ dluhopisy s názvem Dluhopis Republiky, jež se prodávají od prosince, sice v lednu slavily větší úspěch než ty z jara 2014, ovšem nedosáhly toho, co ty vydávané od roku 2011. A aby ty současné nakonec možná neskončily i naprostým fiaskem, nabízí vláda dokonce těm, kdo si koupili státní dluhopisy v minulosti, hlavně ty splatné 12. června 2019, že si mohou požádat o reinvestici jmenovité hodnoty nebo celého posledního výnosu do Dluhopisů Republiky, tedy že si ty dřívější dluhopisy nemusí nechat proplatit, ale mohou si je vyměnit za další.

V červnu má být podle paní ministryně vyhodnocena ‚úspěšnost‘ pilotní fáze prodeje Dluhopisu Republiky a pak se má rozhodnout o dalším postupu, tedy o tom, co podniknout, aby někdo naší vládě zase chtěl půjčit více.
kurzy v novinách

Abychom si zase kupovali dluhopisy v hodnotě od tisíce do pěti milionů korun, díky nimž budou mít politici zase peníze na rozhazování. A jež jsou navíc patnáctiprocentně zdaněny, což dělá vládě ještě líp.

A doufám, že se politikům nic dobře se tvářícího vytvořit nepodaří. Protože jenom když se zavřou vládě kohoutky, bude naděje na to, že politici konečně začnou aspoň trochu ekonomicky hospodařit. A ne žít na dluh jako doposud.