Menu

Péče o králíčka

0 Comment

Budeme se bavit o zakrslém domácím králíkovi. Jeho smysly jsou velmi vnímavé. Jeho čich je velice citlivý. Králíci se spolu domlouvají pomocí pachu. Jeho oči mají zorné pole 360 stupňů. Vidí kolem sebe i nad sebe. Vousky mu pomáhají v prozkoumávání prostoru. Například pokud je v noře, díky fouskům rozpozná, zda se do ní vejde, či nikoliv. Králíkovy zuby vyrostou každý rok o deset centimetrů.

rozkošný králíček
Aby s nimi neměl problém, musí si je pravidelně obrušovat. Uši má také velice náchylné. Reaguje velice citlivě na všechny hlasité zvuky. Nečekané a vysoké zvuky jej zneklidňují. Jazykem rozpoznává sladké, kyselé, hořké a slané. Pro králíka budeme potřebovat klec, podestýlku (hobliny, sláma), napáječku, domeček, stabilní misku, toaletu, dřevo. Potřebujete pro něj čistou vodu.
mrkvička pro králíčky
Tu můžete dát buď do pítka, nebo do misky. Seno je jeho hlavní potravou. Také zeleň je jeho potravou. Dále suché kousky pečiva (pouze suché!). Větvičky a dřevo, díky kterým si může obrušovat zuby. Krmná směs pro králíky (zrní). Ovoce, zelenina. Vhodné ovoce: jablka, hrušky, jahody, maliny. Vhodná zelenina: mrkev s natí, okurka, celer, tuřín, kedlubnové listy, brokolice. Byliny, které můžete podávat: měsíček, heřmánek, šalvěj, řebříček. Větvičky, které může okusovat: z jabloně a hrušně. Rostliny: pampeliška, jetel, vojtěška, sedmikráska, merlík, jitrocel, podběl, lebeda. Tyto čerstvé zdroje potravin je udržují zdravé a v kondici. Zeleninu a ovoce vždy řádně omyjte!
děťátko s králíčkem
Péče o srst je důležitá. Pokud je zvířátko krátkosrsté, stačí jej česat jednou týdně. Pokud má chlupy delší, česejte jej častěji. Drápky pravidelně stříhejte. Vždy stříhejte jen tu bílou část. Pokud máte doma i další zvířata, nikdy je nenechávejte bez dozoru společně. Dítěti vysvětlete, jak s ním má manipulovat, co smí a co nesmí. Králíčka můžete brát i ven, ale vždy až při jarních teplotách. Nenechávejte ho bez dozoru.