Menu

Kytarové efekty a pedály

0 Comment

Ke hře na elektrickou kytaru neodmyslitelně patří kytarové pedály. Zvuk kytar je totiž v mnoha ohledech velmi podobný a příliš se neliší. Proto kytaristé využívají kytarové pedály zajišťující efekty, které jejich hru ozvláštní a doplní, takže je originálnější a zajímavá. Kytarový pedál je krabička, která se zapojuje mezi kytaru a zesilovač nebo kytarové kombo. Existuje mnoho druhů v různém cenovém rozmezí. Každý kytarista preferuje jiný efekt, a proto je jen na Vás, který upřednostníte.

Fulltone OCD V2

Jak už bylo zmíněno, existuje mnoho druhů, které se dále ještě dělí, proto není jednoduché se jako začátečník v pedálech vyznat. Z oblasti zkreslení popisujeme pedály clean boost, overdrive a distortion. Clean boost jsou většinou transparentní anebo dodají signálu pouze nepatrné dobarvení. Overdrive přidá zvuku kytary nakřáplý a špinavý hlas. Jedná se o pedál, který byl nejoblíbenější v 60. letech. Distortion je podobný jako overdrive, ale je ještě agresivnější. Dalším druhem je kytarový kompresor, který slouží ke srovnání dynamiky hry. Takže příliš silné tóny ztiší a tišší naopak zesílí. Volume pedály slouží k dotvoření hlasitosti hry. Fungují jako klasické pedály po sešlápnutí nohou. Zvláštní skupinou jsou také ekvalizéry a kvákadla. Ekvalizéry se využívají k ořezání nebo vybuzení určitých frekvencí. Na základě tohoto jsou perfektní pro hraní sól. Kvákadla, podle svého názvu, zajistí „kváknutí“.

pedál ke kytaře

Potenciometr, který funguje po sešlápnutí pedálu upravuje různé frekvence procházejícího signálu. Dalšími typy jsou delay a reverb pedály. Reverb jsou jedny z nejvyužívanějších efektů. Zvuku dodají prostor, jako byste hráli ve velké hale, v pokoji nebo třeba v jeskyni. Delay vytváří ozvěnu, která se opakuje a pomalu ztrácí. Pokud hledáte nové či další kytarové efekty, mnohé najdete na těchto stránkách. Jedním z nejoblíbenějších produktů je Fulltone OCD V2 Feedbackpedals ze skupiny overdrive. Ten byl vylepšený novým obvodem ale také přepínáním True Bypass a jejich patentem Enhanced Bypass (vylepšený bypass).