Menu

Jaké je bydlení v nových českých zateplených mobilních domech

0 Comment

Mobilní domy se k nám začaly dovážet již v devadesátých letech například z Holandska, z Francie či Velké Británie a některé firmy tuto praxi aplikují i dnes. Má to své výhody, ale i potíže. Jsou mezi nimi i celoročně obyvatelné objekty, ale zpravidla jde o domy menších půdorysů, které je pak ještě vhodné dodatečně zateplit a vybavit vhodným vytápěním, např. krbovými kamny. Tyto domy mívají vlastní podvozek a mohou se tedy poměrně pohodlně zapřáhnout za vhodný kamion.

bydlení v mobilním domě

Chcete-li si ovšem pořídit dům větších rozměrů, prostornější, pohodlnější, ve stylu nízkoenergetické dřevostavby, pak se spíše ohlížejte po tuzemské výrobě, která se zaměřuje i na domy důkladně zateplené, o hmotnostech přes pět tun. Taková stavba se pak převáží na místo na speciálním návěsu, nemá vlastní podvozek a usazuje se na kotevní patky či připravenou základovou desku. Jakmile se tu zabydlíte a k domu přistavíte např. pergolu, altánek, dřevěnou či kamennou terasu a dům obklopíte okrasnými dřevinami, takřka nikdo nepozná, že vám střechu nad hlavou montovali v hale a přivezli ji kamionem.

interiér mobilního domu

Nové české mobilní domy mají další výhodu, a tou je velmi dlouhá životnost a bezúdržbvost a samozřejmě i nízkonákladové bydlení. Řada takových domů je certifikována jako nízkoenergetická stavba typu B, tedy druhá nejúspornější. Snadno tu pak snížíte náklady na minimum a při dnešních cenách energií je to jedno z vhodných řešení, jak obejít drahotu na trhu s energiemi.

A chcete-li poradit, jak to provést, můžete začít vlastní studnou. Pokračovat byste mohli vlastním odpadem, svedeným do septiku. Dalším krokem může být přístřešek na palivové dřevo a výhřevná krbová kamna. Na závěr byste mohli vybavit kuchyň sporákem na propan-butanovou tlakovou láhev a dílo završit střešními fotovoltaickými panely, které kromě výroby elektrické energie mohou i ohřívat vodu v bojleru.