Menu

Jak zvládnout tvrdohlavé dítě?

0 Comment

Hlavou zeď neprorazíte. Dospělí to vědí a je jim známé, že to tak v běžném životě skutečně funguje. Co se týče dětí, někdy je to s nimi více než složité, obzvláště ve chvíli, kdy se jejich „paličatost“ projevuje na takové úrovni, že nevíte, jak jich zvládnout.

osamělý chlapec na schodu

Ani tak a ani mák

Předem nepanikařte, když víte, že doma máte rošťáka, který s vámi v ničem nesouhlasí a je náročné mu v něčem vyhovět. V první řadě si uvědomte, že každé dítě si v určitém věku (když je ještě malé) musí projít obdobím, které je známé jako období vzdoru.

Počítejte tedy s tím, že když toto období pro něho začne, budete se muset obrnit dávkou selského rozumu a taktéž trpělivostí. Věřte tomu, že jednou pomine a vaše dítě s ním o něco více dospěje.
naštvaná holka

Ne příliš lichotivé geny

Druhou stránkou problému může být jeho povaha, která mu byla dána geny. To, jaká osobnost z něho vyroste nemůžete předem tušit, ale každý rodič si samozřejmě přeje, aby bylo jeho dítě obdarované pouze kladnými vlastnostmi. To však v reálném životě není vždy možné. I genetika rozhoduje o tom, jaké vlastnosti a povahu si vaše dítě odnese a bude s ní fungovat celý jeho život.

Uvědomte si, že k tvrdohlavé povaze vaše dítě nějak přijít muselo, takže vám nezbývá nic jiného, než ho naučit, jak s ní má naložit. Setkáte se pravděpodobně s nezájmem, negativním přístupem a skutečností, že zlomit ho nebude vůbec jednoduché. Ale to ještě neznamená, že nebude možné to zvládnout.

Odůvodnění vám pomůže k úspěchu

Vaše dítě potřebuje dostat pádný důvod k tomu, aby jeho postoj, který vám přijde nepřiměřený, obrátilo k lepšímu. Spolehněte se na to, že vyhrožování a křik na něho platit nebudou. Jestli mu poskytnete rozumný a opodstatněný důvod k tomu, že jeho chování a činy nejsou slučitelné se správným rozhodnutím, jednoznačně máte šanci dopracovat se k výsledku, kdy ustoupí a nebude si stát za svým přesvědčením.

Musíte na to jít chytře a především v klidu! Čím více na něho totiž budete naléhat, tím hůř se vám bude pracovat s jeho náročnou vlastností, jakou je tvrdohlavost.